Home » Agriculture & Farming » Power Weeder » Champ PTG-500 6.5hp Power Weeder, For Agriculture
Champ PTG-500 6.5hp Power Weeder, For Agriculture
₹ 59,499 Get Latest Price
| Tilling Width | 105 cm |
| Dimensions | 1450mm x 954mm x 1105mm |
| Displacement | 196 cc |
| Fuel Tank Capacity | 2.5 Litre |
| Tilling Depth | 30 cm |
| Engine Type | 4 stroke |
| Power | 6.5 hp at 3600 rpm |
| Engine Oil Capacity | 600 ml |
| Fuel Consumption | 650 ml/ 1 hour |
GST No - 21AHOPR7175E1Z4 | Member since 2025
GROUND FLOOR, PLOT NO-241, PIONEER ENTERPRISERS, MANCHESWAR ROAD, BHUBANESWAR, Khordha, Odisha, 751010
Looking for the latest Champ PTG-500 6.5hp Power Weeder, For Agriculture price in BHUBANESWAR? PIONEER ENTERPRISERS, one of BHUBANESWAR's best Champ PTG-500 6.5hp Power Weeder, For Agriculture selle
Similar Products To Champ PTG-500 6.5hp Power Weeder, For Agriculture
Star Performer
7 Hp Petrol Simpsons Power Weeder
₹ 30,000
| Brand : HONDA |
| Brand : SIMSONS |
| Country of Origin : Made in India |
| Cutting Capacity : 601-800 kg/hr |
5HP KIRLOSKAR POWER WEEDER, For Agriculture, Engine Model: Min T5
₹ 58,000
| Brand : KIRLOSKAR |
| Engine Model : MIN T5 |
| Grade Type : Semi-Automatic |
| Maximum Working Width : 3 FEET |
3 HP Honda FJ-300 Power Weeder Machine, For Agriculture
₹ 45,000
| Brand : Honda |
| Engine Model : FJ-300 |
| Grade Type : Semi-Automatic |
| model : 3 HP Honda FJ-300 Power Weeder Machine, For Agriculture |
Vst Ft 50josh
₹ 90,000
| Availability : In Stock |
| Displacement Cc : 163 cc |
| Engine : 4 Stroke |
| Rated Power : 5 HP@3600 RPM |
Double Wheel Power Weeder Seat Assembly, For Agriculture
₹ 32,000
| Capacity : 1 Person |
| Color : Red |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Mild Steel |
Reed patel 7 Hp Power Weeder, for Agriculture
₹ 32,000
| Brand : patel |
| Color : reed |
| Grade Type : Fully-Automatic |
| I Deal In : New Only |
Power Weeder 7hp Petrol
₹ 45,000
| Cooling System : Air Cooled Engine |
| Displacement Cc : 212CC |
| Engine : Petrol |
| Grade Type : Semi-Automatic |
Diesel Tiller, Power: 12 HP, Trailer
₹ 60,000
| Delivery Time : IMMEDIATE |
| Displacement : 432CC |
| Fuel : Diesel |
| Machine Attachments : Trailer |
5-7 HP Petrol Power Weeder
₹ 35,000
| Brand : DOUBLE BULL |
| Engine Type : Petrol |
| Grade Type : Manual |
| Material : Iron |
Petrol power weeder
₹ 72,335
| Model Name/Number : KK-IC-205P |
| SFC (Max) : 374g/kWh |
| Speed : 3600 RPM |
| Type : Power Weeder |
Technical Specifications
| Engine | CHAMP CH 196 ( IS:7347 CM/L-7500178314) |
| Power | 6.5 hp at 3600 rpm |
| Usage/Application | Agriculture |
| Accessories | Ridger and Paddy Cage Wheel, sold separately |
| Availability | In Stock |
| Brand | Champ |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 1450mm x 954mm x 1105mm |
| Displacement | 196 cc |
| Engine Oil Capacity | 600 ml |
| Engine Type | 4 stroke |
| Fuel | Petrol |
| Fuel Consumption | 650 ml/ 1 hour |
| Fuel Tank Capacity | 2.5 Litre |
| Model Name/Number | Champ PTG-500 |
| Tilling Depth | 30 cm |
| Tilling Width | 105 cm |
| Transmission | All Gear Drive |
| Weight with Rotor Blades | 76 kg |
| Weight with Tyres | 68 kg |
GROUND FLOOR, PLOT NO-241, PIONEER ENTERPRISERS, MANCHESWAR ROAD, BHUBANESWAR, Khordha, Odisha, 751010
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Pioneer Enterprisers
Kirloskar Diesel Generator, Capacity: 150 Kg/Hr
₹ 3,39,000
| Brand : Kirloskar |
| Capacity : 150 Kg/Hr |
| Country of Origin : Made in India |
| Phase : 3phase |
Air Cooled Generator Set 15 kVA
₹ 55,000
| Availability : In Stock |
| Dry Weight (Kg) : 850 kg |
| Frequency : 50 Hz |
| Fuel Tank Capacity : 50 L |
Automatic Muri/Mudhi/Murmura/Puffed Rice Making Machine Stainless Steel
₹ 1,66,800
| Automation Grade : Automatic |
| Availability : In Stock |
| Capacity(Kg/Hr) : 100 |
| Capacity : 150 kg/hour (without kiln) (180kg/hr with kiln) |
BCS 3 Wheel Ride On Reaper Binder, 1 acres/hr, 10hp
₹ 4,21,900
| Availability : In Stock |
| Brand : BCS India Pvt. Ltd |
| Bundle Weight (adjustable) : 7kg to 22 kg |
| Capacity : 1 acres/hr |
12 HP Kamco Super DI Power Tiller with Accessories
₹ 1,93,300
| Availability : In Stock |
| Brand : Kamco |
| Country of Origin : Made in India |
| Engine Power : 12 HP |
5 kVA Greaves Generator Set
₹ 2,00,000
| Availability : In Stock |
| Brand : Greaves Power |
| Compliance : CPCB II |
| Power : 5 kVA |
Champ 2.1 hp Petrol Water Pump, 4 Stroke, Model Name/Number: Wp 15
₹ 14,500
| Availability : In Stock |
| Brand : Champ |
| Country of Origin : Made in India |
| Displacement : 87 CC |
Champ 5 hp Petrol Water Pump, Capacity: 100 Kg/Hr
₹ 19,000
| Automation Grade : Automatic |
| Availability : In Stock |
| Brand : Champ |
| Capacity : 100 Kg/Hr |
36 (base model) to 96 (top model) Shaktiman Regular Plus Wet Dry Rotavator
₹ 1,20,000
| Availability : In Stock |
| Brand : Shaktiman |
| Country of Origin : Made in India |
| Linkage : Three Point Hitch, CAT II |
Ashwa Shakti Regular Plus Smart Rotavator
₹ 1,38,500
| Availability : In Stock |
| Country of Origin : Made in India |
| Linkage : 3 point hitch, CAT II |
| PTO Speed RPM : 540/ 1000 |
