Home » Insulators & Insulation Materials » Puf Panel » Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls
Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls
₹ 1,080 / Square Meter Get Latest Price
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Recommended Order Quantity | 100 Square Meter |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Walls |
GST No - 33AWHPK2546E1ZT | Member since 2023
150/2A, ESI Ring Rd, Near Leela Bakery, Hosur, Tamil Nadu, India - 635126
Looking for the latest Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls price in Bengaluru? Viraat Industries, one of Bengaluru's best Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls seller Read More...
Similar Products To Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls
Star Performer
PUF Insulated Wall Panels
₹ 1,147 / Square Meter
| Size : 4 ft Width |
| Surface Treatment : Color Coated |
| Thickness : 30 mm |
| Usage/Application : Industrial |
Star Performer
Galvanised PUF Insulated Wall Panel
₹ 1,000 / Square Meter
| Area Of Application : Residential & Commercial |
| Brand : M K Industries |
| Brand : Mk Industries |
| Color : Blue |
Color Coated Puf Panels For Cold Rooms / Freezer Stores, Thickness: >80 Mm
₹ 2,000 / Square Meter
| Business Type : Manufacturer, Supplier |
| Color : White |
| Condition : Brand New |
| Material : PUF |
Prince Global Coldchain Systems and Solution, Kanniyakumari, Tamil Nadu
Exhibition Panel
₹ 900
| Despatch time after releasing the order : N |
| Material : Hylam Sheet |
| Road Permit Or Way Form : N |
| Shape : Rectangle |
PUF Insulated Heat Reduction Sheet, For Commercial, Thickness (in mm): 40 mm
₹ 98
| Availability : In Stock |
| Color : Red |
| Manufacturing Technique : Cold Rolled |
| Material : PUF |
PUF Insulated Panel, 20-100 Mm
₹ 200 / Square Feet
| Adhesion Strength : 3.0 kg/cm2 |
| Compression Strength : 100 Kpa |
| Density : 40 kg/m3 |
| Is It Water Proof : Water Proof |
PUF Panels Manufacturer And Supplier.
₹ 1,160
| Density : 40 kg/cu meter |
| Despatch time after releasing the order : 4 - 5 Days. |
| Road Permit Or Way Form : E Way |
| Thickness in mm : 30mm up to 150mm |
PUF Insulated Panels
₹ 1,950 / Square Feet
| Despatch time after releasing the order : PUF Insulated Panels |
PUF Insulated Wall Panel
₹ 1,450 / Square Meter
| Size : customisable |
| Surface Treatment : Galvanised |
| Thickness : 30-150 mm |
| Usage/Application : Cold Storage |
Technical Specifications
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Usage/Application | Walls |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Shape | Rectangular |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Recommended Order Quantity | 100 Square Meter |
Product Description
| Panel thickness available | 30mm, 40mm, 50mm, 60mm, 80mm, 100mm, 120mm |
| Panel total width | 1070mm |
| Panel effective width | 1000mm |
| Panel length available | 1000mm - 15000mm |
| Average density | 40 ± 2kg/m |
| Thermal conductivity | 0.024-0.03 W/m |
| Temperature range | -40+800C |
| CFC / HFC | Free from CFC / HFC |
| Type of foam | B1, B2, B3, PIR |
| Heat transfer co-efficient | -0.022W/M2*k |
| Pressure | 0.10Mpa |
| Top coat | 5 + 15 micron |
| Back coat | 5 + 5 micron |
| 500h (ECCA TB) | 100 h (ASTM D 2247) |
Company Details
Company video
At Viraat Industries, we're passionate about delivering top-notch solutions for all your roofing needs. With our base in Bengaluru, we've become renowned as an industry leader in manufacturing and supplying a diverse range of PUF panels for roofing. Our commitment to quality and performance shines through in every product we offer.
What sets us apart is our dedication to excellence. We take immense pride in consistently exceeding the expectations of our clients. Whether it's our meticulously crafted color-coated PU foam roofing sheets, insulated roofing sheets, or sandwich roof PUF panels, each product is designed to meet the highest standards of durability and reliability.
read more...
150/2A, ESI Ring Rd, Near Leela Bakery, Hosur, Tamil Nadu, India - 635126
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Viraat Industries
Color Coated Roofing Sandwich PUF Panel
₹ 980 / Square Meter
| Surface Treatment Color Coated Usage/Application Roofing Material PUF Density 40 + : 2 kg/m3 Length 15000 mm |
Color Coated PUF Insulated Roofing Sheets
₹ 980 / Square Meter
| Material : PUF |
| Maximum Length : 15000 mm |
| Surface Treatment : Color Coated |
| Usage/Application : Roofing |
Sandwich Puf Wall Panels, For Industrial, Thickness: 25-50mm
₹ 1,080 / Square Meter
| Color : White |
| Size : customized length |
| Thickness : 25-50mm |
| Usage/Application : Industrial |
PUF Color Coated Insulated Partition Panel
₹ 1,080 / Square Meter
| Material PUF Surface Treatment Color Coated Usage/Application Wall & Partitions Length 15000 mm Overall Width 1070 mm Density 40 + : 2 kg/m3 |
Puf Insulated Roofing Sheet
₹ 980 / Square Meter
| Material : PUF |
| Shape : Rectangular |
| Sheet Thickness : 75 mm |
| Surface Treatment : Galvanised |
Puf Sheets, For Insulation, Thickness: 30 mm
₹ 980 / Square Meter
| Country of Origin : Made in India |
| Thickness : 30 mm |
| Usage/Application : Insulation |
