Home » Building & Construction Machines » Concrete Block Making Machine » Concrete Hollow Manual Block Making Machine, Capacity: 500-1000 Per Shift
Concrete Hollow Manual Block Making Machine, Capacity: 500-1000 Per Shift
₹ 1,00,000 Get Latest Price
| Recommended Order Quantity | 1 |
| Power | 1 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220V/415V |
| Machine Weight | 250 kg |
| Block Size | 4"- 2/3 - Per Stroke , 6" -1/2- Per Stroke, 8" -1- Per Stroke |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 500-1000 Per Shift |
| Raw Material | Concrete |
GST No - 24AAIFB7040H1ZP | Member since 2024
G 9, JAYDEEP TOWER, SHREYASH CROSSING, VASNA, Ahmedabad, Gujarat, 380007
Looking for the latest Concrete Hollow Manual Block Making Machine, Capacity: 500-1000 Per Shift price in Ahmedabad? BUILDQUICK MACHINERY CO., one of Ahmedabad's best Concrete Hollow Manual Block Ma
Similar Products To Concrete Hollow Manual Block Making Machine, Capacity: 500-1000 Per Shift
Star Performer
Concrete Block Making Machine Set - Hand And Electric (400-500 blocks/hr)
₹ 1,99,000
| Automation Grade : Manual |
| Availability : In Stock |
| Block Type : Paver Block, Interlocking Block |
| Brick Type : Paver |
Apollo Construction Tile Machine, Greater Noida, Uttar Pradesh
Star Performer
Concrete Block / Bricks Plant (Vibro Type)
₹ 90,00,000
| Model : Concrete Block / Bricks Plant (Vibro Type) |
Rising Star
Automatic Concrete Block Making Machine
₹ 16,00,000
| Automation Grade : Fully Automatic |
| Availability : In Stock |
| Block Size : 300×200×100 mm, 400×200×200 mm, 300×200×150 mm, 400×200×100 mm, 230×110×75 mm, 400×200×150 mm |
| Block Type : Paver Block, Hollow Block, Curbstone Block, Solid Block, Interlocking Block |
Paver Cement Concrete Block Making Machines, Manual
₹ 2,45,000
| Automation Grade : Manual |
| Brick Type : Paver |
| Capacity : 1000 Blocks per Hour |
| Country of Origin : Made in India |
Manual Concrete Paver Block Making Machine
₹ 1,40,000
| Automation Grade : Manual |
| Brick Type : Paver |
| Capacity : 1000 Blocks per Hour |
Concrete Hollow Block Making Machine, Automation Grade: Semi Automatic, Capacity: 500-1000 Blocks per hour
₹ 2,40,000
| Automation Grade : Semi Automatic |
| Block Type : Hollow |
| Capacity : 500-1000 Blocks per hour |
| Material : Concrete |
Mild Steel AUTOMATIC CEMENT BLOCK MACHINE, For Construction, Capacity: 1000-1500 Blocks per hour
₹ 2,20,000
| Automation Grade : Semi Automatic |
| Availability : In Stock |
| Block Type : Hollow |
| Capacity : 1000-1500 Blocks per hour |
Paver Concrete Block Making Machine, For Industrial
₹ 1,80,000
| Automation Grade : Semi-Automatic |
| Block Type : Paver |
| Brick Type : Paver |
| Capacity : 1000-1500 Blocks per hour |
Technical Specifications
| Power | 1 HP |
| Capacity | 500-1000 Per Shift |
| Automation Grade | Manual |
| Block Size | 4"- 2/3 - Per Stroke , 6" -1/2- Per Stroke, 8" -1- Per Stroke |
| Block Type | Solid |
| Brand/Make | Markel Power |
| Brick Type | Hollow |
| Changeable Mold Type | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Weight | 250 kg |
| Recommended Order Quantity | 1 |
| Model Name/Number | MP BMM 1-2 |
| Pressure | Hand Pressure |
| Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | Concrete Block Making Machine |
| Voltage | 220V/415V |
| Warranty | 1 Year |
G 9, JAYDEEP TOWER, SHREYASH CROSSING, VASNA, Ahmedabad, Gujarat, 380007
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Buildquick Machinery Co.
5 kVA Kirloskar Portable Diesel Generator, Air Cooled
₹ 15,00,000
| Cooling System : Air Cooled |
| Frequency : 50 Hz |
| Phase : Single Phase |
| Start Type : Electric Start |
Markel Power Double Wheel Barrow Trolley, Model Name/Number: Mp Wb -2, Load Capacity: 50-65 Ltrs
₹ 2,500
| Brand : Markel Power |
| Color : Any |
| Country of Origin : Made in India |
| Load Capacity : 50-65 Ltrs |
2 kVA Honda Portable Petrol Generator, Air Cooled
₹ 95,000
| Cooling System : Air Cooled |
| Frequency : 50 Hz |
| Fuel Tank Capacity : 9.4 Litres |
| Phase : Single Phase |
Mild Steel Resin Grouting Pump, Upto 8000 Psi
₹ 15,000
| Brand : Markel Power |
| Country of Origin : Made in India |
| Discharge Pressure : Upto 8000 Psi |
| Material : Mild Steel |
3 kVA Honda Portable LPG Generator
₹ 40,000
| Frequency : 50 Hz |
| Phase : Single Phase |
| Power : 3 kVA |
| Start Type : Electric Start |
Canvas 65 mm Hose Pipe, For Fire Fighting,Water
₹ 100 / Meter
| Country of Origin : Made in India |
| Length : 6 Meter |
| Material : Canvas |
| Usage/Application : Fire Fighting , Water |
Markel Power Single Wheel Barrow Trolley, Model Name/Number: Mp Wb -1, Load Capacity: 50-65 Ltrs
₹ 2,000
| Brand : Markel Power |
| Color : Any |
| Country of Origin : Made in India |
| Load Capacity : 50-65 Ltrs |
Tmt Rebar Coupler, For Industrial
₹ 60
| Color : Silver |
| Coupler Type : Rebar |
| Length : 20 mm |
| Model Name/Number : MBT Rebar Coupler |
Markel Power Electric Rammer, For Concrete, Impacting Force: 8.8 Kn
₹ 40,000
| Automation Grade : Semi-Automatic |
| Brand : Markel Power |
| Engine Power : 3 Hp |
| Features : Less Power Consumption |
Safety Shoes, For Industrial,Construction
₹ 200
| Country of Origin : Made in India |
| Gender : Unisex |
| Material : PVC |
| Model Name/Number : Safety Shoes |
