Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Split Ac Outdoor Condenser Coil, 60 Hz
Copper Split Ac Outdoor Condenser Coil, 60 Hz
₹ 2,200 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.35 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Frequency | 60 Hz |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| Coating | Color Coated |
| Fin Material | Copper |
| Tube Material | Copper |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Split Ac Outdoor Condenser Coil, 60 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Spli
Similar Products To Copper Split Ac Outdoor Condenser Coil, 60 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Copper Ahu Coil Manufacturer
₹ 690 / Square Feet
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
| Recommended Order Quantity : 2000 sq ft |
| Type of Coil : DX (Direct Expansion) Type |
Copper,Stainless Steel Tube Material: Copper Chilled Water Coil
₹ 10,000
| Brand : Encore |
| Capacity : up to 1700 to 210000 CMH |
| Fin Material : Aluminium |
| Frequency : 50 hz |
Copper Cooling Coil
₹ 1,100
| Availability : In Stock |
Gravin Earthing & Lightning Protection System Private Limited, Chennai, Tamil Nadu
Copper Cooling Coil
₹ 1,150
| Availability : In Stock |
| Coil Type : Chilled Water |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Fin Material : Copper |
Vickers Solenoid Coils, Standard, 24V
₹ 500
| Availability : In Stock |
| Power Source : AC |
| Usage/Application : For Solenoid Valves |
| Voltage : 24V |
MSFW-24-50/60 Festo Solenoid Coil, 24V
₹ 889
| Ambient Temperature : -5 to 40 Deg C |
| Availability : In Stock |
| Brand : Festo |
| Degree of Protection : IP65 |
Technical Specifications
| Brand | Mahalakshmi |
| Coating | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Copper |
| Frequency | 60 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.35 mm |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Copper Indoor AC Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Aluminium Stainless Steel Steam Coils
₹ 12,006
| Country of Origin : Made in India |
| Heating Element : Steam |
| Material : Aluminium |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Copper Condenser Coil For Outdoor Ac, 60 Hz
₹ 2,500
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
