Home » Hydraulic & Pneumatic Machines » Hydraulic Scrap Baling Press » Corrugated Cardboard scrap baler
Corrugated Cardboard scrap baler
₹ 8,20,000
₹ 9,50,000
13.68% Off
Get Latest Price
| Capacity | 120 Tons |
| Bale Size | 14"×14" inches |
| Power Requirement | 22 KW |
| Baling Chamber Size | 26"×30"×60" inches |
| Phase | 3 phase |
| Motor (H.P.) | 30 HP |
| Motor Power | 30 HP |
| Stroke | 50 inches |
| Pump | 75 lpm |
Trusted
GST No - 03BNGPS1696L1ZI | Member since 2022
Amloh road, Tooran chowk, Mandi Gobindgarh.
Balers are used for baling recyclable materials like cardboard, paper, plastic, and metal for bulk pickup. Read More...
Similar Products To Corrugated Cardboard scrap baler
Gold Certified
Hydraulic Scrap Baling Press Machine
₹ 8,50,000
| Body Material: : Steel |
| Business Type : Manufacturer & Supplier |
| Force: : Hydraulic |
| Model : Hydraulic Scrap Baling Press Machine |
Rising Star
Hydraulic Scrap Baling Press
₹ 15,00,000
| Automation Grade : Automatic |
| Availability : In Stock |
| Bail Size : 24 X 24 X 24 |
| Bail Weight : 100 KG |
Mild Steel Hydraulic Scrap Baling Press Machine
₹ 3,50,000
| Automation Grade : Automatic |
| Availability : In Stock |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Mild Steel |
Hydraulic Scrap Baling Machine
₹ 15,50,000
| Business Type : Manufacturers & Suppliers |
| Colour : Blue |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Mild Steel |
Hydraulic Scrap Baling Press Machine
₹ 4,48,000
| Automation Grade : Manual |
| Material : Stainless Steel |
| Max Load Capacity : 30-60 ton |
| Model : Hydraulic Scrap Baling Press Machine |
130ton Mild Steel Hydraulic Baling Press Jumbo
₹ 19,50,000
| Automation Grade : Automatic |
| Bail Size : 15 x 15 |
| Bail Weight : 120-150kg |
| Brand : Malwa Overseas |
Double Action Hydraulic Scrap Baling Press
₹ 7,30,000
| Material : Mild Steel |
| Model : Double Action Hydraulic Scrap Baling Press |
| No of Cylinder : 4 Cylinder |
| Oil Tank Capacity : 400 L |
Triple Action Scrap Bailing Machine PLC Control
₹ 10,75,000
| Automatic Grade : Automatic |
| Capacity : 380*380 |
| Color : BLUE |
| Model : Triple Action Scrap Bailing Machine PLC Control |
Hydraulic Scrap Baling Press, Capacity: 100mm
₹ 6,50,000
| All over dimensions : 4450 mm |
| Bale size (L X W X B) : 1000 mm X 1100 mm X 800 mm (L X W X B) |
| Brand : PMT |
| Capacity : 100mm |
Mild Steel Hydraulic Scrap Baling Press, 500 X500x1200, Model Name/Number: 200 Ton
₹ 12,50,000
| Capacity : 200 ton |
| Material : Mild Steel |
| Max Force Or Load : 200 ton |
| Model Name/Number : 200 ton |
Technical Specifications
| Model | Corrugated Cardboard scrap baler |
| Material | Mild Steel |
| Automatic Grade | Automatic |
| Oil Tank Capacity | 800 litres |
| Phase | 3 phase |
| Power Requirement | 22 KW |
| Pump | 75 lpm |
| Pump | Double Pump |
| Stroke | 50 inches |
| Type | Triple Action |
| Bale Size | 14"×14" inches |
| Baling Chamber Size | 26"×30"×60" inches |
| Capacity | 120 Tons |
| Color | Yello |
| Control Type | CNC |
| Model Name/Number | MH-T1515 |
| Motor (H.P.) | 30 HP |
| Motor Power | 30 HP |
Product Description
The Corrugated Cardboard scrap baler is an automatic hydraulic machine - it presses and bales cardboard waste. The machine is built from mild steel. It has a 30 HP motor with a double pump system. This pump system moves a ram 50 inches for operation. Its capacity is 120 tons. A CNC system controls baling performance. The baling chamber is 26" by 30" by 60". It produces bales that are 14" by 14" inches - these bales are easy to move and store. The baler uses a 3-phase power supply, needing 22 KW. It includes an 800-liter oil tank. A triple action pumping system moves 75 liters of fluid each minute - this system presses cardboard scrap - it reduces waste volume. The machine's yellow color plus design suit industrial recycling. It improves waste handling and storage.
Company Details
| GST Number | 03BNGPS1696L1ZI |
| Year of Establishment | 2000 |
| Nature of Business | Manufacturer |
| Number of Employees | 1 - 50 |
| Turnover | 1.5 - 5 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
Company video
Established in the year 2000, Malwa
Hydraulics is well-known in the industry as a leading manufacturer
and seller of Hydraulic Presses, Bailing Machine, etc. We’re
trusted in the industry for providing top-notch services and advanced equipment
such as Scrap Baling Machines, Double Acting Hydraulic Cylinders, Hydraulic
Cylinders, Billet Charging Pushers, Corrugated Cardboard Scrap Baler, etc.
Offering versatile applications, we are emerging as one of the leading
manufacturers of Hydraulic Presses.
Amloh road, Tooran chowk, Mandi Gobindgarh.
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Malwa Hydraulics
Pet Bottle Baling Press
₹ 2,70,000
| Brand : Malwa Hydraulics |
| Finishing : Paint Coated |
| Machine Grade : Semi-Automatic |
| Machine Weight : 50-100kg |
Scrap Baling Machine
₹ 4,30,000
| Automation Grade : Semi Automatic |
| Capacity : 300-500Kg |
| Frequency : 50-60Hz |
| Material : Iron |
100 Tons Hydraulic Press
₹ 1,00,000
| Automation Grade : Semi Automatic |
| Capacity : 100Ton |
| Color : Blue |
| Frequency : 50-60Hz |
Electric Pet Bottle Baling Press
₹ 2,70,000
| Brand : Malwa Hydraulics |
| Capacity : 50Kg |
| Color : Blue |
| Finishing : Paint Coated |
Scrap Baling Press Machines
₹
4,80,000
5,00,000
| Automatic Grade : Semi-Automatic |
| Baling Chamber WxhxlScrap Baling Press Machine : 18x18x50 inches |
| Brand : Malwa Hydraulics |
| Capacity : 30-40 kgs Bale weight |
Pet Bottle Baling Machine
₹ 2,50,000
| Max Force (Ton) : 100 |
| Model : Pet Bottle Baling Machine |
| Oil Tank Capacity (Litre) : 200 |
| Power (Kilowatt) : 7.5 |
Scrap Baling Press Machine JUMBO
₹
1,50,000
16,00,000
| Colour : Blue |
| I Deal In : New Only |
| Material : Mild Steel |
| Minimum Quantity Order : one |
Pet Bottle Baler
₹ 2,10,000
| Automatic Grade : Semi-Automatic |
| Brand : Malwa Hydraulics |
| Capacity : 300-500Kg |
| Finishing : Paint Coated |
Scrap Baling Machine (front Ejection)
₹ 3,80,000
| Automatic Grade : Semi-Automatic |
| Automation Grade : Hand lever operated |
| Bail Size : 12"x18" |
| Brand : Malwa Hydraulics |
Hydraulic Cylinders
₹ 20,000
| Finishing : Paint Coated |
| Material : Iron |
| Model : Hydraulic Cylinders |
| Shape : Cylindrical |
