Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Cold Room Cooling Unit
Cold Room Cooling Unit
₹ 11,005 Get Latest Price
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Nominal Airflow | 20000 CFM |
| Operating Voltage | 230 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor Rating | 7.5 KW |
| Automation Grade | Automatic |
| FanType | Axial |
| Material | Galvanised Steel |
| Motor Brand | Siemens |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Cold Room Cooling Unit price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Cold Room Cooling Unit sellers & m
Similar Products To Cold Room Cooling Unit
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Chiller Condenser Coil
₹ 50,000
| Fin Material : Aluminium |
| Power : 5 |
| Tube Diameter : 2-3 inch |
| Weight : 15 - 20 kg |
Magnetic Solenoid Coils, AC
₹ 3,500
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Stainless Steel |
| Number Of Pin : 1 |
| Power Source : AC |
Split AC Indoor Cooling Coils
₹ 15,000
| Casing Material : Stainless Steel |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
Festo Solenoid Coil, 24v, 24vac
₹ 575
| Brand : Festo |
| Country of Origin : Made in India |
| Number Of Pin : 3 |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Rectangular Hard Aluminum Plates, Size: 5 inch
₹ 245
| Availability : In Stock |
| Brand : Hindalco |
| Is It Anodized : Anodized |
| Material : Aluminum |
Mild Steel Industrial Chimney ., 30-250 Feet
₹ 50,000
| Chimney Height : 100 feet, 250 Feet |
| Color : Silver |
| Country of Origin : Made in India |
| Filters : Baffle Filter |
Anika Plants and Equipments Industries, Indore, Madhya Pradesh
Ahu Cooling Coil
₹ 560 / Square Feet
| Material : Copper |
| Model : Ahu Cooling Coil |
| Power : Any |
| Surface Finish : Aluminum |
Air Cooled SS Cooling Coils, Corrugated
₹ 900
| Coating : Color Coated |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Fin Surface : Corrugated |
| Usage/Application : Air Conditioner |
Cooler Pump Coil
₹ 140
| Color : Brown |
| Cooler Body Material : Plastic |
| Country of Origin : Made in India |
| Packaging Type : Coil |
Technical Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Discharge Side | Top |
| FanType | Axial |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | Galvanised Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Brand | Siemens |
| Motor Rating | 7.5 KW |
| Nominal Airflow | 20000 CFM |
| Operating Voltage | 230 V |
| Phase | Three Phase |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Ac Indoor Unit Cooling Coils
₹ 5,005
| aluminium : 350 per kg |
| Coating : Powder Coated |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Radiator Tube Fins
₹ 256
| Country of Origin : Made in India |
| Degree of protection (IP) : depends |
| Height : depends |
| Part Type : Exchanger Element |
Copper Indoor AC Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
