Home » Insulators & Insulation Materials » Roof PUF Panel » Color Coated Prefabricated PUF Roofing Panel
Color Coated Prefabricated PUF Roofing Panel
₹ 980 / Square Meter Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Recommended Order Quantity | 100 Square Meter |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
GST No - 33AWHPK2546E1ZT | Member since 2023
150/2A, ESI Ring Rd, Near Leela Bakery, Hosur, Tamil Nadu, India - 635126
Looking for the latest Color Coated Prefabricated PUF Roofing Panel price in Bengaluru? Viraat Industries, one of Bengaluru's best Color Coated Prefabricated PUF Roofing Panel sellers & manufacturer Read More...
Similar Products To Color Coated Prefabricated PUF Roofing Panel
Industry Leader
Corrugated Roof Panel
₹ 1,460 / Square Meter
| Call Width : 1020 mm |
| Material : roof panel |
| Model : corrugated roof panel |
| Thickness of Sheet : 30/53 mm |
Star Performer
Galvanised 40mm PUF Insulated Roofing Panel
₹ 900 / Square Meter
| Density : 40kg/m3 |
| I Deal In : New Only |
| Material : PUF |
| Model : Galvanised 40mm PUF Insulated Roofing Panel |
Star Performer
Puf Sandwich Roofing Panel
₹ 1,000 / Square Meter
| Color : Blue |
| Material : PUF |
| Model : Puf Sandwich Roofing Panel |
| Thickness : 30 mm |
Puff Roofing Panel (40 mm)
₹ 1,175
| Availability : In Stock |
| Thickness : 40 mm |
| Usage/Application : Roofing |
Insulated Roofing Panels
₹ 1,149 / Square Meter
| Manufacturing Technique : Cold Rolled |
| Material : PUF |
| Panel Thickness : Roofing Panel: 10 mm, 30 mm, 50 mm, 60 mm, 80 mm, 100 mm, 125 mm, 150 mm |
| Shape : Trapezoidal |
Galvanised PUF Panel Roofing Sheet, Thickness: 10mm
₹ 1,200 / Square Meter
| Feature : Heat & Water Resistant,Eco Friendly |
| Material : PUF |
| Recommended Order Quantity : 30 Square Meter |
| Surface Treatment : Galvanised |
Puff sheet roofing price, For Mount Roof PUF Panel, Thickness: 30 mm
₹ 925 / Square Meter
| Bending Strength : 150 to 250 kPa |
| Brand : Mount Roofing |
| Color : Brick Red |
| Country of Origin : Made in India |
PUF Roofing Panel, Thickness: Upto 50 Mm
₹ 80
| Color : Blue |
| Is It Water Proof : Water Proof |
| Material : PUF |
| Thickness : Upto 50 mm |
Technical Specifications
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Recommended Order Quantity | 100 Square Meter |
Product Description
| Panel thickness available | 30mm, 40mm, 50mm, 60mm, 80mm, 100mm, 120mm |
| Panel total width | 1070mm |
| Panel effective width | 1000mm |
| Panel length available | 1000mm - 15000mm |
| Average density | 40 ± 2kg/m |
| Thermal conductivity | 0.024-0.03 W/m |
| Temperature range | -40+800C |
| CFC / HFC | Free from CFC / HFC |
| Type of foam | B1, B2, B3, PIR |
| Heat transfer co-efficient | -0.022W/M2*k |
| Pressure | 0.10Mpa |
| Top coat | 5 + 15 micron |
| Back coat | 5 + 5 micron |
| 500h (ECCA TB) | 100 h (ASTM D 2247) |
Company Details
Company video
At Viraat Industries, we're passionate about delivering top-notch solutions for all your roofing needs. With our base in Bengaluru, we've become renowned as an industry leader in manufacturing and supplying a diverse range of PUF panels for roofing. Our commitment to quality and performance shines through in every product we offer.
What sets us apart is our dedication to excellence. We take immense pride in consistently exceeding the expectations of our clients. Whether it's our meticulously crafted color-coated PU foam roofing sheets, insulated roofing sheets, or sandwich roof PUF panels, each product is designed to meet the highest standards of durability and reliability.
read more...
150/2A, ESI Ring Rd, Near Leela Bakery, Hosur, Tamil Nadu, India - 635126
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Viraat Industries
Color Coated Roofing Sandwich PUF Panel
₹ 980 / Square Meter
| Surface Treatment Color Coated Usage/Application Roofing Material PUF Density 40 + : 2 kg/m3 Length 15000 mm |
Color Coated PUF Insulated Roofing Sheets
₹ 980 / Square Meter
| Material : PUF |
| Maximum Length : 15000 mm |
| Surface Treatment : Color Coated |
| Usage/Application : Roofing |
Sandwich Puf Wall Panels, For Industrial, Thickness: 25-50mm
₹ 1,080 / Square Meter
| Color : White |
| Size : customized length |
| Thickness : 25-50mm |
| Usage/Application : Industrial |
PUF Color Coated Insulated Partition Panel
₹ 1,080 / Square Meter
| Material PUF Surface Treatment Color Coated Usage/Application Wall & Partitions Length 15000 mm Overall Width 1070 mm Density 40 + : 2 kg/m3 |
Puf Insulated Roofing Sheet
₹ 980 / Square Meter
| Material : PUF |
| Shape : Rectangular |
| Sheet Thickness : 75 mm |
| Surface Treatment : Galvanised |
Puf Sheets, For Insulation, Thickness: 30 mm
₹ 980 / Square Meter
| Country of Origin : Made in India |
| Thickness : 30 mm |
| Usage/Application : Insulation |
Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls
₹ 1,080 / Square Meter
| Density : 40 +- 2 kg/m3 |
| Material : PUF |
| Shape : Rectangular |
| Surface Treatment : Color Coated |
