Home » Insulators & Insulation Materials » Puf Panel » Color Coated PUF Insulated Wall Panel
Color Coated PUF Insulated Wall Panel
₹ 1,280 / Square Meter Get Latest Price
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Recommended Order Quantity | 100 Square Meter |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Average density | 40+- 2 kg/m3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
GST No - 33AWHPK2546E1ZT | Member since 2023
150/2A, ESI Ring Rd, Near Leela Bakery, Hosur, Tamil Nadu, India - 635126
Looking for the latest Color Coated PUF Insulated Wall Panel price in Bengaluru? Viraat Industries, one of Bengaluru's best Color Coated PUF Insulated Wall Panel sellers & manufacturers, offers a wi Read More...
Similar Products To Color Coated PUF Insulated Wall Panel
Industry Leader
Puf Panel 40mm
₹ 1,330 / Square Meter
| Density : 40Kg/M3 |
| Despatch time after releasing the order : 20 days |
| Road Permit Or Way Form : Provided by the Customer if required |
| Thickness in mm : 40 |
Star Performer
Galvanised PUF Insulated Wall Panel
₹ 1,000 / Square Meter
| Area Of Application : Residential & Commercial |
| Brand : M K Industries |
| Brand : Mk Industries |
| Color : Blue |
Star Performer
PUF Insulated Wall Panels
₹ 1,147 / Square Meter
| Size : 4 ft Width |
| Surface Treatment : Color Coated |
| Thickness : 30 mm |
| Usage/Application : Industrial |
Polyurethane Stainless Steel Pir / Puf Panels, For Cold Storage
₹ 2,500 / Square Meter
| Business Type : Manufacturer & Supplier |
| Color : White |
| Installation : Easy and quick installation with cam-lock system |
| Maintenance : Low maintenance, easy to clean surfaces |
Prince Global Coldchain Systems and Solution, Kanniyakumari, Tamil Nadu
Color Coated Puf Insulated Panels, For Walls & Partitions, Thickness (in mm): 40 mm
₹ 170 / Square Feet
| Brand : ENCORE |
| Material : PUF |
| Recommended Order Quantity : 100 sq ft |
| Surface Treatment : Color Coated |
Puf Panel Sheet
₹ 300 / Square Meter
| Color : Yellow |
| Dimension : 1000mm * 500mm |
| Tensile Strength : 4.0 kgs/cmcube |
| Thickness : 25 mm to 1000mm |
Stainless Steel Color Coated Sandwich Panel
₹ 950 / Square Meter
| Brand : Geeta |
| Material : Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment : Color Coated |
| Thickness in mm : 0.40 mm |
60 Mm Sandwich PUF Wall Panel
₹ 1,450 / Square Meter
| Compressive Strength : 120 kPa |
| Core Material : Polyurethane foam (PUF) & Polyisocyanurate (PIR) |
| Density : 40 ± 2 kg/m³ |
| Dimensions - Custom Product : Width: 1000 mm / 1150 mm Length: 3 MTR to 15 MTR |
Technical Specifications
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Average density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Recommended Order Quantity | 100 Square Meter |
Product Description
| Panel thickness available | 30mm, 40mm, 50mm, 60mm, 80mm, 100mm, 120mm |
| Panel total width | 1070mm |
| Panel effective width | 1000mm |
| Panel length available | 1000mm - 15000mm |
| Average density | 40 ± 2kg/m |
| Thermal conductivity | 0.024-0.03 W/m |
| Temperature range | -40+800C |
| CFC / HFC | Free from CFC / HFC |
| Type of foam | B1, B2, B3, PIR |
| Heat transfer co-efficient | -0.022W/M2*k |
| Pressure | 0.10Mpa |
| Top coat | 5 + 15 micron |
| Back coat | 5 + 5 micron |
| 500h (ECCA TB) | 100 h (ASTM D 2247) |
Company Details
Company video
At Viraat Industries, we're passionate about delivering top-notch solutions for all your roofing needs. With our base in Bengaluru, we've become renowned as an industry leader in manufacturing and supplying a diverse range of PUF panels for roofing. Our commitment to quality and performance shines through in every product we offer.
What sets us apart is our dedication to excellence. We take immense pride in consistently exceeding the expectations of our clients. Whether it's our meticulously crafted color-coated PU foam roofing sheets, insulated roofing sheets, or sandwich roof PUF panels, each product is designed to meet the highest standards of durability and reliability.
read more...
150/2A, ESI Ring Rd, Near Leela Bakery, Hosur, Tamil Nadu, India - 635126
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Viraat Industries
Color Coated Roofing Sandwich PUF Panel
₹ 980 / Square Meter
| Surface Treatment Color Coated Usage/Application Roofing Material PUF Density 40 + : 2 kg/m3 Length 15000 mm |
Color Coated PUF Insulated Roofing Sheets
₹ 980 / Square Meter
| Material : PUF |
| Maximum Length : 15000 mm |
| Surface Treatment : Color Coated |
| Usage/Application : Roofing |
Sandwich Puf Wall Panels, For Industrial, Thickness: 25-50mm
₹ 1,080 / Square Meter
| Color : White |
| Size : customized length |
| Thickness : 25-50mm |
| Usage/Application : Industrial |
PUF Color Coated Insulated Partition Panel
₹ 1,080 / Square Meter
| Material PUF Surface Treatment Color Coated Usage/Application Wall & Partitions Length 15000 mm Overall Width 1070 mm Density 40 + : 2 kg/m3 |
Puf Insulated Roofing Sheet
₹ 980 / Square Meter
| Material : PUF |
| Shape : Rectangular |
| Sheet Thickness : 75 mm |
| Surface Treatment : Galvanised |
Puf Sheets, For Insulation, Thickness: 30 mm
₹ 980 / Square Meter
| Country of Origin : Made in India |
| Thickness : 30 mm |
| Usage/Application : Insulation |
Color Coated PU Foam Insulated Wall Panel, For Walls
₹ 1,080 / Square Meter
| Density : 40 +- 2 kg/m3 |
| Material : PUF |
| Shape : Rectangular |
| Surface Treatment : Color Coated |
