Home » Industrial Air Conditioner & Devices » Industrial Chillers » Coolzone Mild Steel Industrial Process Chiller, 1500ltr, Scrool
Coolzone Mild Steel Industrial Process Chiller, 1500ltr, Scrool
₹ 3,30,000 Get Latest Price
| Chilling Capacity | >20000 litres/day |
| Motor Power | 0.5HP |
| Pump | 0.5HP |
| No. of Compressor | 1 |
| Warranty | 1 year |
| Tonnage | 10 ton |
| Pump Rated Head | 15 mtr |
| Cooling Capacity | 1500ltr |
| Cooling Capability | 15KW |
GST No - 24ABBPT5515D1ZZ | Member since 2024
BH HOTEL KRISHNA PARK, PLOT NO 10 A, OPP FALCON PUMP, VAVDI GIDC ROAD, VAVDI, Rajkot, Gujarat, 360004
Looking for the latest Coolzone Mild Steel Industrial Process Chiller, 1500ltr, Scrool price in Rajkot? SHREE UMIYAJI REFRIGERATION, one of Rajkot's best Coolzone Mild Steel Industrial Process Chill
Similar Products To Coolzone Mild Steel Industrial Process Chiller, 1500ltr, Scrool
Star Performer
Air Tech Industrial Refrigeration Chiller
₹ 1,90,000
| Brand : Air Tech |
| Chiller Shape : Vetical Square |
| Country of Origin : Made in India |
| I Deal In : New Only |
ICEMAKE Water Cooled Industrial Chiller, 2 To 200 Tr
₹ 1,00,000
| Availability : In Stock |
| Brand : ICEMAKE |
| Compressor Type : RECIPROCATING,SCROLL AND SCREW |
| Cooling Capacity : 2 TO 200 TR |
AZ Refrigeration and Air Conditioning, NEW West DELHI, Delhi
2 Ton Prestige Air Cooled Water Chiller
₹ 65,000
| Brand : Prestige |
| Capacity : 2 Ton |
| Compressor : Sealed |
| Cooling Capacity : 550 RT |
Industrial Chiller
₹ 2,50,000
| Automation Grade : Semi-Automatic |
| Material : Mild Steel |
| model : Industrial Chiller |
| Surface Finish : Color Coated |
Industrial Water Chiller
₹ 85,000
| Automatic Grade : Automatic |
| Capacity : 3 ton |
| model : Industrial Water Chiller |
| Power Source : Electric |
Cruise Industrial Water Chiller
₹ 55,000
| Automation Grade : Automatic |
| Material : Mild Steel |
| model : Cruise Industrial Water Chiller |
| Phase : 3 Phase |
Shapet Industrial Chilling Plant
₹ 45,000
| Brand : Shapet |
| Cooling Capacity : As per requirements |
| Country of Origin : Made in India |
| Model Name/Number : Shapet 0.5 to 8 Tons |
Mild Steel Large Scroll Chiller
₹ 10,000
| Automatic Grade : Automatic |
| Capacity In Tons : 2-40 Tons |
| Cooling Capacity : + 25 Degree C to - 10 Degree C |
| Frequency : 50 - 60 Hz |
Vapour Absorption Chillers, Processing Industry
₹ 50,000
| Automatic Grade : FULLY |
| Automation Grade : Automatic |
| Color : ANY |
| Material : ANY |
Technical Specifications
| Application | Industrial chiiling |
| Auto Restart | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Brand | CoolZone |
| Capacity | 400 liter |
| Chiller Shape | Rectangle |
| Chilling Capacity | >20000 litres/day |
| Coating | powder |
| Color | blue |
| Color | white |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Compressor Type | scrool |
| Condition | new |
| Cooling Capability | 15KW |
| Cooling Capacity | 1500ltr |
| Material | Mild Steel |
| Material | MS |
| Material | MS powdercoated |
| Mobility | yes |
| Model Name/Number | Industrial Process Chiller |
| Motor Power | 0.5HP |
| No. of Compressor | 1 |
| Phase | 3 |
| Phase | 3 phase |
| Pipe Diameter | 25.4 mm |
| Plant Type | Water Chilling Plant |
| Power | 3 phase |
| Power Source | Electric |
| Power Supply | Electric |
| Pump | 0.5HP |
| Pump Maximum Pressure Head | kirloskar brand pump |
| Pump Rated Head | 15 mtr |
| Size | 3 ton |
| Size | Medium |
| Size/Dimension | 1778mm l,1524mm w |
| Storage Capacity | Up to 1000 ltr |
| Temperature | min 7 |
| Ton Of Refrigeration | 3 |
| Tonnage | 10 ton |
| Tons of Refrigeration | 2 |
| Tons of Refrigeration | 5 |
| Tons of Refrigeration | 5-10 TR |
| Type | Air-Cooled |
| Type | water chiller |
| Usage/Application | Industrial chilling |
| Voltage | 220 to 440 V |
| Voltage | 240 to 440 V |
| Voltage | 380v to 440v |
| Warranty | 1 year |
| Water Flow Capacity | 750 litre |
| Weight | 170 KG |
BH HOTEL KRISHNA PARK, PLOT NO 10 A, OPP FALCON PUMP, VAVDI GIDC ROAD, VAVDI, Rajkot, Gujarat, 360004
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Shree Umiyaji Refrigeration
Automatic 3 Ton Online Chiller
₹ 1,15,000
| Application : Industrial chiiling |
| Auto Restart : Yes |
| Automatic Grade : Automatic |
| Automation Grade : Automatic |
Mild Steel Automatic 2 Ton Online Chiller, Air-Cooled
₹ 85,000
| Application : Industrial chiiling |
| Auto Restart : Yes |
| Automatic Grade : Automatic |
| Automation Grade : Automatic |
White, Blue 5 ton SemiAutomatic Air Cooled Chiller, Electric
₹ 1,60,000
| Automatic Grade : Automatic |
| Capacity : 2.5 ton |
| Capacity : 20 Ton |
| Capacity : 5 ton |
Stainless Steel Air Cooled Screw Chiller
₹ 40,000
| Color : Customized |
| Design : Customized |
| Material : Stainless Steel |
| Power : Customized |
Industrial Water Chiller Plant
₹ 6,60,000
| Chiller Type : laboratory chiller |
| Country of Origin : Made in India |
| Input Voltage : 440v |
| Material : mild steel |
Air-Cooled Mild Steel Automatic 5 Ton Online Chiller
₹ 1,60,000
| Application : Industrial chiiling |
| Auto Restart : Yes |
| Automatic Grade : Automatic |
| Automation Grade : Automatic |
Stainless Steel 10 Plus 2 Fountain Soda Machine
₹ 2,20,000
| Application : softdrink maker |
| Automation Grade : Automatic |
| Brand : coolzone |
| Capacity : 1500 glass per day |
COOLZONE 14 A Temperature Humidity Controller
₹ 1,05,000
| Application : To decrease humidity |
| Automatic Grade : Automatic |
| Body Material : MS |
| Brand : COOLZONE |
Coolzone Water Chilling Plant, 20 Tone, Scrool
₹ 6,60,000
| Automation Grade : yes |
| Brand : coolzone |
| Compressor Type : scrool |
| Cooling Capacity : 20 tone |
Water cool chillar
₹ 58,000
| Automation Grade : yes |
| Brand : coolzone |
| Chiller Type : resiprocating |
| Compressor Type : scrool |
