Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Ahu Coil Manufacturer
Copper Ahu Coil Manufacturer
₹ 9,005 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.7 |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Fins spacing | 13 |
| Working Temperature | 45 deg |
| Working Pressure | 9 kg/cm2 |
| Maximum Working Pressure | 900 psi |
| Material | Copper |
| Type of Coil | DX (Direct Expansion) Type |
| Country of Origin | Made in India |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Ahu Coil Manufacturer price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Ahu Coil Manufacturer
Similar Products To Copper Ahu Coil Manufacturer
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Pump Solenoid Coil, For Chemical Dosing, Voltage: 180 V
₹ 3,000
| Availability : In Stock |
| Material : Stainless Steel |
| Max Flow Rate : 50LPH |
| Number Of Pin : 1 |
Copper Tubing Coils
₹ 1,250
| Brand: RAJCO MAXFLOW MANDEV HARIOM |
| Availability : In Stock |
| Brand : RAJCO MAXFLOW MANDEV HARIOM |
| Country of Origin : Made in India |
| Diameter : 1 inch |
Polo/Vento /Rapid / Fabia AC Evaporator/Cooling Coil
₹ 4,100
| Availability : In Stock |
| Material : Aluminium |
Dx Cooling Coil
₹ 10,000
| Coating : Polished |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : Industrial |
Mild Steel SRC 3003 Coil and Foil, Grade: 300 series, 0.6 mm
₹ 281
| Availability : In Stock |
| Color : Silver |
| Country of Origin : Made in India |
| Grade : 300 series |
Copper Condense Coil
₹ 10,000
| Availability : In Stock |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
Cooling Coil Evaporator
₹ 50,000
| Application : Industrial and RO System. |
| Material : Mild Steel |
| Model : Cooling Coil Evaporator |
| Type : Cooling Coil |
Titanium Cooling Coil, For Drinking Water, Size/Diameter: 1/2 inch
₹ 1,989
| Brand: Shyam Metals |
| Application : Drinking Water |
| Availability : In Stock |
| Brand : Shyam Metals |
| Coating : Color Coated |
Technical Specifications
| Coating | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Fins spacing | 13 |
| Material | Copper |
| Maximum Working Pressure | 900 psi |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Tube Thickness | 0.7 |
| Type of Coil | DX (Direct Expansion) Type |
| Working Pressure | 9 kg/cm2 |
| Working Temperature | 45 deg |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Split Ac Outdoor Copper Condenser Coil, 60 Hz
₹ 3,005
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Copper Indoor AC Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Aluminium Ac Condenser Ss Coil, Size/Diameter: 4 inch, Diameter: 4 inches
₹ 3,005
| Brand : Mahalakshmi |
| Diameter : 4 inches |
| Grade : ss316, ss304 |
| Heat Capacity : as per designed |
