Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Condenser Coil For Outdoor Ac, 60 Hz
Copper Condenser Coil For Outdoor Ac, 60 Hz
₹ 2,250 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.4 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Tube Diameter | 7 mm |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| Fin Material | Aluminium |
| Coating | Color Coated |
| Tube Material | Copper |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Condenser Coil For Outdoor Ac, 60 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Conden
Similar Products To Copper Condenser Coil For Outdoor Ac, 60 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Dx Cooling Coil
₹ 10,000
| Coating : Polished |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : Industrial |
Festo Solenoid Coil, 24v, 24vac
₹ 575
| Brand : Festo |
| Country of Origin : Made in India |
| Number Of Pin : 3 |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Copper Tubing Coils
₹ 1,250
| Brand: RAJCO MAXFLOW MANDEV HARIOM |
| Availability : In Stock |
| Brand : RAJCO MAXFLOW MANDEV HARIOM |
| Country of Origin : Made in India |
| Diameter : 1 inch |
Pump Solenoid Coil, For Chemical Dosing, Voltage: 180 V
₹ 3,000
| Availability : In Stock |
| Material : Stainless Steel |
| Max Flow Rate : 50LPH |
| Number Of Pin : 1 |
Hydraulic Solenoid Coil
₹ 680
| Application : Hydraulic Valve |
| Availability : In Stock |
| Bore Size : ALL |
| Coil Power : 30 W |
Material Grade: SS316 316 Stainless Steel Strip, For Construction, 0.5 - 4 mm
₹ 350
| Brand : Technolloy Inc |
| Material Grade : SS316 |
| Material : Stainless Steel |
| Surface Finish : Polished |
Solenoid Coil 3939019 3287406 / C3415706 3928160 3928161 3935650 4063712
₹ 2,001
| Brand: Cummins Engine |
| 0191-2273-03 : BRACKET-SOLENOID |
| 0307-2167 : RELAY-START SOLENOID |
| 0307-2712 : SOLENOID |
| 0333-0662-02 : BRACKET-SOLENOID |
Technical Specifications
| Brand | Mahalakshmi |
| Coating | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Aluminium |
| Frequency | 60 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 7 mm |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.4 mm |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Copper INDUSTRIAL AIR CONDITIONER DEHUMIDIFIER COIL
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
Dehumidifier Coils .
₹ 12,000
| Color : blue coated or polished |
| Dew Point : control as per design |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Air Coil Dehumidifier
₹ 15,000
| Dew Point : as per design |
| Frequency : 60 hz |
| Product Type : de humidifier cooling coil heat exchanger |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Aluminium Ac Condenser Ss Coil, Size/Diameter: 4 inch, Diameter: 4 inches
₹ 3,005
| Brand : Mahalakshmi |
| Diameter : 4 inches |
| Grade : ss316, ss304 |
| Heat Capacity : as per designed |
