Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Condenser Coil For Outdoor Unit, 50 Hz
Copper Condenser Coil For Outdoor Unit, 50 Hz
₹ 1,800 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.4 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Tube Diameter | 7 mm |
| Fin Material | Aluminium |
| Tube Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahalakshmi |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Condenser Coil For Outdoor Unit, 50 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Cond
Similar Products To Copper Condenser Coil For Outdoor Unit, 50 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Spiral Cooling Coils
₹ 1,00,000
| Corrosion Resistance : Yes |
| Feature : Heavy Duty |
| Meterial : Stainless Steel |
| Surface Finishing : Coated |
Copper Industrial AHU Cooling Coil, AC
₹ 825 / Square Feet
| Brand : CooLAir |
| Color : Blue |
| Country of Origin : Made in India |
| Height : 508 |
Lucifer Solenoid Coil 19 W,230 / 110 v Ac
₹ 1,500
| Brand : LUCIFER |
| Power : 220V AC AND 24V DC |
| Type Of Power Source : AC |
| Usage/Application : For Industrial Use |
Air Cooled SS Cooling Coils, Corrugated
₹ 900
| Coating : Color Coated |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Fin Surface : Corrugated |
| Usage/Application : Air Conditioner |
Cooling Coil
₹ 35,000
| Model : Cooling Coil |
| Size : Customized |
| Structure : Ms/SS |
| Tube Material : 100% copper |
Lucifer Solenoid Coil 19 W, 230 / 110 V AC
₹ 1,500
| Brand : LUCIFER |
| Recommended Order Quantity : 1 Number |
| Voltage Type : AC |
| Voltage : 230 / 110 V AC |
Dx Cooling Coil
₹ 10,000
| Coating : Polished |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : Industrial |
Technical Specifications
| Brand | Mahalakshmi |
| Coating | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Aluminium |
| Frequency | 50 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 7 mm |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.4 mm |
| Usage/Application | Refrigeration |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Ac Indoor Unit Cooling Coils
₹ 5,005
| aluminium : 350 per kg |
| Coating : Powder Coated |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Copper Indoor AC Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
1 Tr Heating Coil Tubes
₹ 1,500
| Heating Element : TUBE |
| Heating Temperature : 80 deg |
| I Deal In : New Only |
| Power : 1 TR |
