Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Condensing Coil Indoor, 50 Hz
Copper Condensing Coil Indoor, 50 Hz
₹ 4,004 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.7 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Tube Material | Copper |
| Fin Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahalakshmi |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Condensing Coil Indoor, 50 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Condensing Co
Similar Products To Copper Condensing Coil Indoor, 50 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Copper Open Type Refrigerator Condenser Coils
₹ 1,400
| Brand : HCI |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Ahu Cooling Coil
₹ 560 / Square Feet
| Material : Copper |
| Model : Ahu Cooling Coil |
| Power : Any |
| Surface Finish : Aluminum |
AHU Cooling Coil
₹ 700 / Square Feet
| Diameter : 1/2 Inch |
| Height : 28 Inch |
| Model : AHU Cooling Coil |
| Surface Finish : Mat finish |
Flameproof Anti Corresive Coating Evoperative Coil
₹ 23,000
| Availability : In Stock |
| Capacity (Tonnage) : 1.5 Ton |
| Coil Material : Copper |
| Coil Shape : Straight / Rectangular |
Copper Chill Water Evaporator Coil
₹ 23,100
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
| Power Source : Electric |
Cold Chain Center
₹ 15,000
| Brand: Emerson |
| Availability : In Stock |
| Brand : Emerson |
| Cylinder Weight : 25 kg |
| Frequency : 60 Hz |
Technical Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.7 mm |
| Usage/Application | Refrigeration |
| Brand | Mahalakshmi |
| Coating | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Copper |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Ac Indoor Unit Cooling Coils
₹ 5,005
| aluminium : 350 per kg |
| Coating : Powder Coated |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Radiator Tube Fins
₹ 256
| Country of Origin : Made in India |
| Degree of protection (IP) : depends |
| Height : depends |
| Part Type : Exchanger Element |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Cooling Coil For Air Conditioning
₹ 3,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Stainless Steel (SS) |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
