Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Condensing Coil Indoor Ac, 60 Hz
Copper Condensing Coil Indoor Ac, 60 Hz
₹ 4,000 Get Latest Price
| Tube Diameter | 0.4 mm |
| Tube Thickness | 0.5 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| Fin Material | Aluminium |
| Coating | Color Coated |
| Tube Material | Copper |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Condensing Coil Indoor Ac, 60 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Condensing
Similar Products To Copper Condensing Coil Indoor Ac, 60 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Moulded AC & DC Avcon Solenoid Coil
₹ 1,050
| Brand: AVCON |
| Availability : In Stock |
| Brand : AVCON |
| Material : MOULDED |
| Number Of Pin : 3 |
2 Inch Instrumentation Tubes
₹ 255
| Availability : In Stock |
| Color : Metallic Gray |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : yes |
Copper Condense Coil
₹ 10,000
| Availability : In Stock |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
Lucifer Solenoid Coil 19 W, 230 / 110 V AC
₹ 1,500
| Brand : LUCIFER |
| Recommended Order Quantity : 1 Number |
| Voltage Type : AC |
| Voltage : 230 / 110 V AC |
Copper Wire Copper Tube Die Cooler / Crystallize for Upward Continuous Casting Plant
₹ 20,000
| Diameter : 8-20 |
| Material : Copper |
| Recommended Order Quantity : 3 Piece |
| Usage/Application : for copper wire tube upcasting plant |
JCB Solenoid Coil
₹ 2,650
| Brand: Rockland Earthmovers |
| Availability : In Stock |
| Brand : Rockland Earthmovers |
| Corrosion Resistance : Yes |
| Elongation : 70% |
Copper Industrial AHU Cooling Coil, AC
₹ 825 / Square Feet
| Brand : CooLAir |
| Color : Blue |
| Country of Origin : Made in India |
| Height : 508 |
Modish Blaster Cooler
₹ 12,999
| Availability : In Stock |
| Country of Origin : Made in India |
| Motor Power (HP) : 0.75*HP |
| Motor Speed (RPM) : 950 RPM/550*W |
Technical Specifications
| Brand | Mahalakshmi |
| Coating | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Aluminium |
| Frequency | 60 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 0.4 mm |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.5 mm |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Copper INDUSTRIAL AIR CONDITIONER DEHUMIDIFIER COIL
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
Dehumidifier Coils .
₹ 12,000
| Color : blue coated or polished |
| Dew Point : control as per design |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Air Coil Dehumidifier
₹ 15,000
| Dew Point : as per design |
| Frequency : 60 hz |
| Product Type : de humidifier cooling coil heat exchanger |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Aluminium Ac Condenser Ss Coil, Size/Diameter: 4 inch, Diameter: 4 inches
₹ 3,005
| Brand : Mahalakshmi |
| Diameter : 4 inches |
| Grade : ss316, ss304 |
| Heat Capacity : as per designed |
