Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Industrial Heating Cooling Coils
Copper Industrial Heating Cooling Coils
₹ 8,006 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.6 |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Fins spacing | 12 |
| Working Pressure | 250 psi |
| Maximum Working Pressure | 300 psi |
| Liquid Flow Rate | 55 gallon |
| Working Temperature | 60 |
| Type of Coil | Chilled Water Type |
| Material | Copper |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Industrial Heating Cooling Coils price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Industrial
Similar Products To Copper Industrial Heating Cooling Coils
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
MSFW-24-50/60 Festo Solenoid Coil, 24V
₹ 889
| Brand: Festo |
| Ambient Temperature : -5 to 40 Deg C |
| Availability : In Stock |
| Brand : Festo |
| Degree of Protection : IP65 |
Material Grade: SS316 316 Stainless Steel Strip, For Construction, 0.5 - 4 mm
₹ 350
| Brand : Technolloy Inc |
| Material Grade : SS316 |
| Material : Stainless Steel |
| Surface Finish : Polished |
Plastic Danfoss Oil Pump
₹ 2,200
| Ambient Temperature : -20 to 30 Degree C |
| Brand : Danfoss |
| Material : Plastic |
| Packaging Type : Box |
AHU Cooling Coil
₹ 700 / Square Feet
| Diameter : 1/2 Inch |
| Height : 28 Inch |
| Model : AHU Cooling Coil |
| Surface Finish : Mat finish |
Titanium Cooling Coil, For Drinking Water, Size/Diameter: 1/2 inch
₹ 1,989
| Brand: Shyam Metals |
| Application : Drinking Water |
| Availability : In Stock |
| Brand : Shyam Metals |
| Coating : Color Coated |
Direct Expansion Cooling Coil
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : AHU |
Flameproof Anti Corresive Coating Evoperative Coil
₹ 23,000
| Availability : In Stock |
| Capacity (Tonnage) : 1.5 Ton |
| Coil Material : Copper |
| Coil Shape : Straight / Rectangular |
SS Steam Coil
₹ 22,000
| Country of Origin : Made in India |
| Flow Type : Cross Flow |
| I Deal In : New Only |
| Surface Finish : Coated |
Copper Ac Condenser Coil, 50 Hz
| Brand: NA |
| Availability : In Stock |
| Coating : Color Coated |
| Fin Material : Aluminium |
| Frequency : 50 Hz |
Technical Specifications
| Coating | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Fins spacing | 12 |
| Liquid Flow Rate | 55 gallon |
| Material | Copper |
| Maximum Working Pressure | 300 psi |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Tube Thickness | 0.6 |
| Type of Coil | Chilled Water Type |
| Working Pressure | 250 psi |
| Working Temperature | 60 |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Split Ac Outdoor Copper Condenser Coil, 60 Hz
₹ 3,005
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Copper INDUSTRIAL AIR CONDITIONER DEHUMIDIFIER COIL
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
Dehumidifier Coils .
₹ 12,000
| Color : blue coated or polished |
| Dew Point : control as per design |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
