Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper Round Condenser Coil, 60 Hz
Copper Round Condenser Coil, 60 Hz
₹ 2,000 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.3 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Frequency | 60 Hz |
| Power | ac |
| Tube Material | Copper |
| Usage/Application | Heat Exchanger |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahalakshmi |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper Round Condenser Coil, 60 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper Round Condenser
Similar Products To Copper Round Condenser Coil, 60 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Copper Ahu Coil Manufacturer
₹ 690 / Square Feet
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
| Recommended Order Quantity : 2000 sq ft |
| Type of Coil : DX (Direct Expansion) Type |
Cooling Coil
₹ 35,000
| Model : Cooling Coil |
| Size : Customized |
| Structure : Ms/SS |
| Tube Material : 100% copper |
Mild Steel Industrial Chimney ., 30-250 Feet
₹ 50,000
| Chimney Height : 100 feet, 250 Feet |
| Color : Silver |
| Country of Origin : Made in India |
| Filters : Baffle Filter |
Anika Plants and Equipments Industries, Indore, Madhya Pradesh
Air Cooled Copper Cooling Coil, Corrugated
₹ 10,000
| Coating : Color Coated |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
Chiller Condenser Coil
₹ 50,000
| Fin Material : Aluminium |
| Power : 5 |
| Tube Diameter : 2-3 inch |
| Weight : 15 - 20 kg |
Copper Air Conditioner Coils
₹ 900 / Square Feet
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
Material: Stainless Steel Air Cooled SS Cooling Coil
₹ 28,000
| Coating : Polished |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Fin Material : Copper |
| Material : Stainless Steel |
Technical Specifications
| Brand | Mahalakshmi |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Stainless Steel (SS) |
| Frequency | 60 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | ac |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.3 mm |
| Usage/Application | Heat Exchanger |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Copper Split Ac Outdoor Condenser Coil, 60 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Copper Indoor AC Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Copper INDUSTRIAL AIR CONDITIONER DEHUMIDIFIER COIL
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
Aluminium Stainless Steel Steam Coils
₹ 12,006
| Country of Origin : Made in India |
| Heating Element : Steam |
| Material : Aluminium |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
