Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper V Shape Coil, 50 Hz
Copper V Shape Coil, 50 Hz
₹ 8,000 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.3 mm |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Tube Diameter | 9 mm |
| Fin Material | Aluminium |
| Tube Material | Copper |
| Usage/Application | Heat Exchanger |
| Country of Origin | Made in India |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper V Shape Coil, 50 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper V Shape Coil, 50 Hz sel
Similar Products To Copper V Shape Coil, 50 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Copper Ahu Coil Manufacturer
₹ 690 / Square Feet
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
| Recommended Order Quantity : 2000 sq ft |
| Type of Coil : DX (Direct Expansion) Type |
Festo Solenoid Coil, 24v, 24vac
₹ 575
| Brand : Festo |
| Country of Origin : Made in India |
| Number Of Pin : 3 |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Titanium Cooling Coil, For Drinking Water, Size/Diameter: 1/2 inch
₹ 1,989
| Application : Drinking Water |
| Availability : In Stock |
| Brand : Shyam Metals |
| Coating : Color Coated |
Dx Cooling Coil
₹ 10,000
| Coating : Polished |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : Industrial |
Copper Condense Coil
₹ 10,000
| Availability : In Stock |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
Round Copper Coil, Size/Diameter: 4 inch
₹ 950
| Availability : In Stock |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
| Shape : Round |
Copper Tubing Coils
₹ 950
| Application : Refrigiration/Air conditioning |
| Availability : In Stock |
| Brand : Kushal |
| Material : Copper |
Technical Specifications
| Brand | Mahalakshmi |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Aluminium |
| Frequency | 50 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3 phase |
| Tube Diameter | 9 mm |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.3 mm |
| Usage/Application | Heat Exchanger |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Copper Split Ac Outdoor Condenser Coil, 60 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Copper |
1 Tr Heating Coil Tubes
₹ 1,500
| Heating Element : TUBE |
| Heating Temperature : 80 deg |
| I Deal In : New Only |
| Power : 1 TR |
Aluminium Stainless Steel Steam Coils
₹ 12,006
| Country of Origin : Made in India |
| Heating Element : Steam |
| Material : Aluminium |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Cooling Coil For Air Conditioning
₹ 3,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Stainless Steel (SS) |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
