Home » Commercial Air Cooler » Ductable AC Units » Daikin Carrier Duct AC SKU: MCAD204WSC2
Daikin Carrier Duct AC SKU: MCAD204WSC2
₹ 3,26,500 Get Latest Price
| Pipe Connections – Liquid (Flare) | Φ15.9 – 5/8″ mm/Inch |
| Pipe Connections – Gas (Brazing) | Φ28.58 – 1 1/8″ mm/Inch |
| Indoor Unit Qty. | 1 No's |
| Airflow | 11560 m3/h |
| Net Weight | 117 Kg |
| Tonnage Category | 17 TR |
| Net Weight | 170 Kg |
| Operating Temp Range | 18 ~ 50 ?C |
| Outdoor Unit Qty. | 2 No's |
GST No - 24AFYPB8704P1ZS | Member since 2025
13-14, M G I STATE, Shree Shree Maa Anandmayi Marg, Zen Furniture, Pratap Nagar, Vadodara, Vadodara, Gujarat, 390004
Looking for the latest Daikin Carrier Duct AC SKU: MCAD204WSC2 price in Vadodara? BHARMAL SALES CORPORATION, one of Vadodara's best Daikin Carrier Duct AC SKU: MCAD204WSC2 sellers & manufacturers, o
Similar Products To Daikin Carrier Duct AC SKU: MCAD204WSC2
16.5 TR Blue Star Packaged Air Conditioner, For Industrial Use
₹ 1,80,000
| Availability : In Stock |
| Capacity (TR) : 16.5 TR |
| Packaging Type : Company Packing |
| Phase : 3 Phase |
Daikin FBQ100DV1 Ducted Air Conditioner
₹ 90,000
| Phase Type : Single Phase |
| Power consumption : 1.39 kW |
| Sound LeveL : 37/32 dBA |
| Voltage : 220-240V |
1.0 Tr - 22tr Ductable And Package Air Conditioning Unit
₹ 90,000
| Brand : Daikin,carrier,Voltas,Blue star |
| Capacity : 1.0 tr - 22Tr |
| Cooling Capacity : 1.0 tr - 22Tr |
| Model : 1.0 Tr - 22tr Ductable And Package Air Conditioning Unit |
Industrial Fan Coil Unit
₹ 90,000
| Compressor : Rotary |
| External Static Pressure : 25pa |
| Model : Industrial Fan Coil Unit |
| Refrigerant : Chilled water type |
Daikin Ductable Ac Units, 4 Ton
₹ 99,999
| Brand : Daikin |
| Country of Origin : Made in India |
| Deals in : new only |
| Inverter Technology : Yes |
Daikin Ductable Ac Units
₹ 1,58,000
| Availability : In Stock |
| Brand : Daikin |
| Country of Origin : Made in India |
| Inverter Technology : Yes |
Daikin Ducted Air Conditioner
₹ 92,000
| Brand: Daikin |
| Inverter Technology : Yes |
| Model : Daikin Ducted Air Conditioner |
| Power : 3555 watts |
| Star Rating : 3 Star |
Technical Specifications
| Star Rating | 4 Star |
| Airflow | 11560 m3/h |
| Brand | Daikin |
| Capacity | 7 kW |
| Compressor | Scroll Type |
| Indoor Unit Qty. | 1 No's |
| Inverter Technology | No |
| Material | GI Sheet |
| Max. Installation Level Difference | 20 meters |
| Max. Inter-unit Pipe Length | 35 meters |
| Net Dimensions | 2150x850x560 mm |
| Net Dimensions | 900x580x960 mm |
| Net Weight | 117 Kg |
| Net Weight | 170 Kg |
| Nominal Cooling Capacity | 59789 Watts |
| Operating Temp Range | 18 ~ 50 ?C |
| Outdoor Unit Qty. | 2 No's |
| Pipe Connections – Drain | ODΦ27.5mm mm/Inch |
| Pipe Connections – Gas (Brazing) | Φ28.58 – 1 1/8″ mm/Inch |
| Pipe Connections – Liquid (Flare) | Φ15.9 – 5/8″ mm/Inch |
| Power Supply | 3 Phase, 380~415 V, 50 Hz |
| Refrigerant | R410A Type |
| Standard Controller (Remote) | Wired Controller |
| Tonnage Category | 17 TR |
13-14, M G I STATE, Shree Shree Maa Anandmayi Marg, Zen Furniture, Pratap Nagar, Vadodara, Vadodara, Gujarat, 390004
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Bharmal Sales Corporation
DAIKIN VRF SYSTEM, R-410a
₹ 70,000
| Airflow, CFM : 191 m3/min |
| Brand : Daikin |
| Frequency : 50 - Hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Unit |
Mitsubishi 2 Ton 2 Star Split AC (Copper Condenser, White)
₹ 53,000
| Brand : MITSUBISHI |
| Capacity : 2 ton |
| Color : WHITE |
| Compressor Type : ROTARY |
Mitsubishi Heavy Duty 2.2 Ton 5 Star Inverter Split AC
₹ 96,000
| Brand : MITSUBISHI |
| Capacity : 2.2 TON |
| Color : WHITE |
| Compressor Type : Rotary Compressor |
Coil High Quality Air Conditioner Copper Pipe, Size: 2""-3""
₹ 250 / Feet
| Alloy Or Not : Non Alloy |
| Color : Golden |
| Material : COPPER |
| Recommended Order Quantity : 1 Feet |
Voltas WC PS 40/80 NP Water Cooler
₹ 26,200
| Body Material : Stainless Steel |
| Body Material : Stainless Steel, Metal, Stailness Steel |
| Brand : Voltas |
| Color : Silver |
5 Star 2.2 Ton Mitsubishi SRK24YVSW6 Heavy Duty Inverter Split
₹ 93,500
| Approximate Coverage Area : 300 Sq Ft |
| Auto Air Swing : Yes |
| Auto Restart : Yes |
| Brand : Mitsubishi |
OGENERAL AMGB09BAWA-B WINDOW AC 0.75 TON 5 STAR (White)
₹ 28,500
| Auto Restart : Yes |
| Autosleep : Yes |
| Capacity : 1.1 Ton |
| Country of Origin : Made in India |
R-410A O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18FUTD), 2 Years
₹ 57,500
| Capacity : 1.5 Ton |
| Color : WHITE |
| Model Name/Number : (ASGA18FUTD) |
| Refrigerant : R-410A |
Mitsubishi Electric 1.5 Ton 4 Star Inverter Split Air Conditioner - White (MSY-JS18VF)
₹ 52,700
| Auto Air Swing : Yes |
| Auto Restart : Yes |
| Brand : Mitsubishi |
| Capacity : 1.5 Ton |
BLUESTAR PARTIAL STAINLESS STEEL BLUE STAR NST2020, Storage Capacity: 20 L, Number Of Taps: 1
₹ 20,000
| Body Material : PARTIAL STAINLESS STEEL |
| Body Material : Stainless Steel |
| Brand : Blue Star |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
