Home » Commercial Air Cooler » Ductable AC Units » Daikin Ceiling Mounted Slim Ductable AC Unit, 1.5 ton
Daikin Ceiling Mounted Slim Ductable AC Unit, 1.5 ton
₹ 90,000 Get Latest Price
| Outdoor Unit Compressor Motor output | 0.6 kW |
| Outdoor Unit Refrigerant charge ( R-410A) | 1.0 ( Charged For 10 m) |
| Tonnage | 1.5 ton |
| Capacity | 1.5 TR |
| Indoor Unit Operation Range Heating | 10 CDB |
| Outdoor Unit Certified | 10 CDB |
| Outdoor Unit Operation Range | 10 CWB |
| Pipe Length | 10 m |
| Indoor Unit Certified Cooling | 14 CWB |
GST No - 24AFYPB8704P1ZS | Member since 2025
13-14, M G I STATE, Shree Shree Maa Anandmayi Marg, Zen Furniture, Pratap Nagar, Vadodara, Vadodara, Gujarat, 390004
Looking for the latest Daikin Ceiling Mounted Slim Ductable AC Unit, 1.5 ton price in Vadodara? BHARMAL SALES CORPORATION, one of Vadodara's best Daikin Ceiling Mounted Slim Ductable AC Unit, 1.5 to
Similar Products To Daikin Ceiling Mounted Slim Ductable AC Unit, 1.5 ton
Ductable Air Conditioning System
₹ 90,000
| Cooling Capacity (Btu/hr) : 3TR TO 22TR |
| Material : Mild Steel |
| Model : Ductable Air Conditioning System |
| Usage/Application : Commercial |
Blue Star UPS room AC
₹ 90,000
| Brand : Blue Star |
| Capacity : 5.3 kW |
| Country of Origin : Made in India |
| Inverter Technology : Yes |
Ductable ac unit, Capacity: 5.5 Ton
₹ 30,000 / Metric Ton
| Airflow : 6 - 8.5 m2/min |
| Capacity : 5.5 Ton |
| Frequency : 50-60 Hz |
| Model : Ductable ac unit, Capacity: 5.5 Ton |
Hitachi Ductable AC Unit, R-22 R-410a
₹ 90,000
| Brand: Hitachi |
| Brand : Hitachi |
| CFM : 6 - 8.5 m2/min |
| Compressor : Scroll |
| Delivery Time : 2-4 DAYS |
5 HP Medium Static Ducted Air Conditioning
₹ 1,00,000
| Air Flow Rate : 375-500 CFM |
| Frequency : 50-60 Hz |
| Packaging Type : Box |
| Type : Ducted Air Conditioning |
Mitshimishi Mitsubishi Air Conditioner 1.5 Ton Inverter Split AC, Coil Material: Copper, 3 Star
₹ 90,000
| Brand : Mitshimishi |
| Capacity : 1.5 ton |
| Coil Material : Copper |
| Star Rating : 3 Star |
5 Ton Ductable Air Conditioner
₹ 1,22,000
| Air Flow : 2200 CFM |
| Model : 5 Ton Ductable Air Conditioner |
| Rated Cooling Capacity : 66000 BTU |
| Refrigerant : R410A |
Duct Type Air Conditioners
₹ 1,50,000
| Brand: Voltas |
| Brand : Voltas |
| Model : Duct Type Air Conditioners |
| Star Rating : 5 Star |
| Tonnage : 8.5 ton |
Technical Specifications
| Air Flow Rate ( H/L ) | 158/133 l/s |
| Brand | Daikin |
| Capacity | 1.5 TR |
| Consumption Heating Capacity | 3.2 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Indoor Unit Certified Cooling | 14 CWB |
| Indoor Unit Dimension (HXWXD ) | 200X900X620 mm |
| Indoor Unit Fan External static pressure | 40 Pa ( mm-h2O) |
| Indoor Unit Fan Sound Level ( H/L)3 | 35/31 dB(A) |
| Indoor Unit Machine Weight | 25 kg |
| Indoor Unit Operation Range Heating | 10 CDB |
| Inverter Technology | Yes |
| Max. installation level difference | 15 m |
| Model Name Outdoor Unit | RXS25EBVMA |
| Model Number | FDX525CVMA |
| Mounting Type | Ceilling Mounted |
| Outdoor Unit Certified | 10 CDB |
| Outdoor Unit Compressor Motor output | 0.6 kW |
| Outdoor Unit Dimensions | 550X765X285 mm |
| Outdoor Unit Liquid Gas ( Flare) | 6.4 mm |
| Outdoor Unit Machine weight | 34 kg |
| Outdoor Unit Operation Range | 10 CWB |
| Outdoor Unit Refrigerant charge ( R-410A) | 1.0 ( Charged For 10 m) |
| Outdoor Unit Sound Level | 46 db (A) |
| Phase | Single Phase |
| Pipe Length | 10 m |
| Power Consumption Cooling Capacity | 2.4 kW |
| Tonnage | 1.5 ton |
| Voltage | 240 V |
13-14, M G I STATE, Shree Shree Maa Anandmayi Marg, Zen Furniture, Pratap Nagar, Vadodara, Vadodara, Gujarat, 390004
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Bharmal Sales Corporation
DAIKIN VRF SYSTEM, R-410a
₹ 70,000
| Airflow, CFM : 191 m3/min |
| Brand : Daikin |
| Frequency : 50 - Hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Unit |
Mitsubishi 2 Ton 2 Star Split AC (Copper Condenser, White)
₹ 53,000
| Brand : MITSUBISHI |
| Capacity : 2 ton |
| Color : WHITE |
| Compressor Type : ROTARY |
Mitsubishi Heavy Duty 2.2 Ton 5 Star Inverter Split AC
₹ 96,000
| Brand : MITSUBISHI |
| Capacity : 2.2 TON |
| Color : WHITE |
| Compressor Type : Rotary Compressor |
Coil High Quality Air Conditioner Copper Pipe, Size: 2""-3""
₹ 250 / Feet
| Alloy Or Not : Non Alloy |
| Color : Golden |
| Material : COPPER |
| Recommended Order Quantity : 1 Feet |
Voltas WC PS 40/80 NP Water Cooler
₹ 26,200
| Body Material : Stainless Steel |
| Body Material : Stainless Steel, Metal, Stailness Steel |
| Brand : Voltas |
| Color : Silver |
5 Star 2.2 Ton Mitsubishi SRK24YVSW6 Heavy Duty Inverter Split
₹ 93,500
| Approximate Coverage Area : 300 Sq Ft |
| Auto Air Swing : Yes |
| Auto Restart : Yes |
| Brand : Mitsubishi |
OGENERAL AMGB09BAWA-B WINDOW AC 0.75 TON 5 STAR (White)
₹ 28,500
| Auto Restart : Yes |
| Autosleep : Yes |
| Capacity : 1.1 Ton |
| Country of Origin : Made in India |
R-410A O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18FUTD), 2 Years
₹ 57,500
| Capacity : 1.5 Ton |
| Color : WHITE |
| Model Name/Number : (ASGA18FUTD) |
| Refrigerant : R-410A |
Mitsubishi Electric 1.5 Ton 4 Star Inverter Split Air Conditioner - White (MSY-JS18VF)
₹ 52,700
| Auto Air Swing : Yes |
| Auto Restart : Yes |
| Brand : Mitsubishi |
| Capacity : 1.5 Ton |
Daikin 1.5 Ton 5 Star Window AC - White, For Office
₹ 30,000
| AC Type : window ac |
| Auto Restart : Yes |
| Autosleep : Yes |
| Brand : daikin |
