Home » Commercial Air Cooler » Ductable AC Units » Daikin FDXS35CVMA Ceiling Mounted Slim Duct Indoor Heat Pump AC
Daikin FDXS35CVMA Ceiling Mounted Slim Duct Indoor Heat Pump AC
₹ 90,000 Get Latest Price
| Cooling Power Consumption | 1.09 (0.3-1.27) kW |
| Heating Power Consumption | 1.18 (0.29-1.79) kW |
| Operation Range Heating | 10-30 deg C DB |
| Certified Cooling | 14-28 deg C WB |
| Fan Airflow Rate | 167-142 l/s,10-8.5 m3/min |
| Capacity | 2 TR |
| Dimension | 200 x 900 x 620 mm (H x W x D) |
| Voltage | 220-240 V |
| Machine Weight | 25 Kg |
GST No - 24AFYPB8704P1ZS | Member since 2025
13-14, M G I STATE, Shree Shree Maa Anandmayi Marg, Zen Furniture, Pratap Nagar, Vadodara, Vadodara, Gujarat, 390004
Looking for the latest Daikin FDXS35CVMA Ceiling Mounted Slim Duct Indoor Heat Pump AC price in Vadodara? BHARMAL SALES CORPORATION, one of Vadodara's best Daikin FDXS35CVMA Ceiling Mounted Slim Duc
Similar Products To Daikin FDXS35CVMA Ceiling Mounted Slim Duct Indoor Heat Pump AC
Duct Type Air Conditioners
₹ 1,50,000
| Brand: Voltas |
| Brand : Voltas |
| Model : Duct Type Air Conditioners |
| Star Rating : 5 Star |
| Tonnage : 8.5 ton |
Daikin Ductable Ac Units
₹ 1,58,000
| Availability : In Stock |
| Brand : Daikin |
| Country of Origin : Made in India |
| Inverter Technology : Yes |
O-General 2.0 Ton Inverter Ductable Air Conditioner(Hot & Cold), 5 Star
₹ 95,000
| Brand : O-General |
| Capacity : 2 Ton |
| Inverter Technology : Yes |
| Refrigerant : R 410A |
Centralised Air Conditioning
₹ 90,000
| Air Flow : 42.5m3 |
| Capacity (btu) : 24000 |
| Cooling Input Of Power : 2.21kw |
| Heating Capacity : 8.0KW |
Industrial Fan Coil Unit
₹ 90,000
| Compressor : Rotary |
| External Static Pressure : 25pa |
| Model : Industrial Fan Coil Unit |
| Refrigerant : Chilled water type |
Hitachi Ductable AC Unit, R-22 R-410a
₹ 90,000
| Brand: Hitachi |
| Brand : Hitachi |
| CFM : 6 - 8.5 m2/min |
| Compressor : Scroll |
| Delivery Time : 2-4 DAYS |
5 Ton Ductable Air Conditioner
₹ 1,22,000
| Air Flow : 2200 CFM |
| Model : 5 Ton Ductable Air Conditioner |
| Rated Cooling Capacity : 66000 BTU |
| Refrigerant : R410A |
Ductable Units
| Availability : In Stock |
Delhi Refrigeration Corporation, Gautam Buddha Naga, Uttar Pradesh
Daikin Ductable AC Installation & Sale Service
₹
1,38,000
1,48,000
| Brand: Daikin |
| Cooling Capacity (Btu/hr) : 66000/33000 |
| Model : FDKR200AV16 |
| Star Rating : 4 |
| Tonnage (TR) : 5.5 |
Technical Specifications
| Heating Power Consumption | 1.18 (0.29-1.79) kW |
| Machine Weight | 25 Kg |
| Model No | FDXS35CVMA |
| Operation Range Heating | 10-30 deg C DB |
| Brand | Daikin |
| Capacity | 2 TR |
| Certified Cooling | 14-28 deg C WB |
| Cooling Capacity Rated | 3.4 (1.2-3.8) kW |
| Cooling Power Consumption | 1.09 (0.3-1.27) kW |
| Dimension | 200 x 900 x 620 mm (H x W x D) |
| Fan Airflow Rate | 167-142 l/s,10-8.5 m3/min |
| Frequency | 50 Hz |
| Heating Capacity Rated | 4 (1.2-3.8) kW |
| Phase | Single Phase |
| Sound Level | 35-31 dB(A) |
| Voltage | 220-240 V |
13-14, M G I STATE, Shree Shree Maa Anandmayi Marg, Zen Furniture, Pratap Nagar, Vadodara, Vadodara, Gujarat, 390004
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Bharmal Sales Corporation
DAIKIN VRF SYSTEM, R-410a
₹ 70,000
| Airflow, CFM : 191 m3/min |
| Brand : Daikin |
| Frequency : 50 - Hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Unit |
Mitsubishi 2 Ton 2 Star Split AC (Copper Condenser, White)
₹ 53,000
| Brand : MITSUBISHI |
| Capacity : 2 ton |
| Color : WHITE |
| Compressor Type : ROTARY |
Mitsubishi Heavy Duty 2.2 Ton 5 Star Inverter Split AC
₹ 96,000
| Brand : MITSUBISHI |
| Capacity : 2.2 TON |
| Color : WHITE |
| Compressor Type : Rotary Compressor |
Coil High Quality Air Conditioner Copper Pipe, Size: 2""-3""
₹ 250 / Feet
| Alloy Or Not : Non Alloy |
| Color : Golden |
| Material : COPPER |
| Recommended Order Quantity : 1 Feet |
5 Star 2.2 Ton Mitsubishi SRK24YVSW6 Heavy Duty Inverter Split
₹ 93,500
| Approximate Coverage Area : 300 Sq Ft |
| Auto Air Swing : Yes |
| Auto Restart : Yes |
| Brand : Mitsubishi |
Voltas WC PS 40/80 NP Water Cooler
₹ 26,200
| Body Material : Stainless Steel |
| Body Material : Stainless Steel, Metal, Stailness Steel |
| Brand : Voltas |
| Color : Silver |
OGENERAL AMGB09BAWA-B WINDOW AC 0.75 TON 5 STAR (White)
₹ 28,500
| Auto Restart : Yes |
| Autosleep : Yes |
| Capacity : 1.1 Ton |
| Country of Origin : Made in India |
R-410A O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18FUTD), 2 Years
₹ 57,500
| Capacity : 1.5 Ton |
| Color : WHITE |
| Model Name/Number : (ASGA18FUTD) |
| Refrigerant : R-410A |
Mitsubishi Electric 1.5 Ton 4 Star Inverter Split Air Conditioner - White (MSY-JS18VF)
₹ 52,700
| Auto Air Swing : Yes |
| Auto Restart : Yes |
| Brand : Mitsubishi |
| Capacity : 1.5 Ton |
Daikin 1.5 Ton 5 Star Window AC - White, For Office
₹ 30,000
| AC Type : window ac |
| Auto Restart : Yes |
| Autosleep : Yes |
| Brand : daikin |
