Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Cooling Unit Coil
Cooling Unit Coil
₹ 8,005 Get Latest Price
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Rating | 1.5 KW |
| Operating Voltage | 400 V |
| Nominal Airflow | 5000 CFM |
| Frequency | 60 Hz |
| FanType | Axial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Brand | Oriental |
| Automation Grade | Semi Automatic |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Cooling Unit Coil price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Cooling Unit Coil sellers & manufacture
Similar Products To Cooling Unit Coil
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
Vickers Solenoid Coils, Standard, 24V
₹ 500
| Availability : In Stock |
| Power Source : AC |
| Usage/Application : For Solenoid Valves |
| Voltage : 24V |
Parker Solenoid Coil Xt 09, 220V, 110 V 220 V
₹ 650
| Brand : PARKER |
| Power Source : AC |
| Power : 220V |
| Usage/Application : For Solenoid Valves |
Mild Steel Industrial Chimney ., 30-250 Feet
₹ 50,000
| Chimney Height : 100 feet, 250 Feet |
| Color : Silver |
| Country of Origin : Made in India |
| Filters : Baffle Filter |
Anika Plants and Equipments Industries, Indore, Madhya Pradesh
Direct Expansion Cooling Coil
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : AHU |
Dx Cooling Coil
₹ 10,000
| Coating : Polished |
| Fin Material : Aluminium |
| Tube Material : Copper |
| Usage/Application : Industrial |
Titanium Cooling Coil, For Drinking Water, Size/Diameter: 1/2 inch
₹ 1,989
| Brand: Shyam Metals |
| Application : Drinking Water |
| Availability : In Stock |
| Brand : Shyam Metals |
| Coating : Color Coated |
Technical Specifications
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Discharge Side | Side |
| FanType | Axial |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Brand | Oriental |
| Motor Rating | 1.5 KW |
| Nominal Airflow | 5000 CFM |
| Operating Voltage | 400 V |
| Phase | Three Phase |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Copper Indoor AC Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Copper |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Cooling Coil For Air Conditioning
₹ 3,006
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Stainless Steel (SS) |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
Radiator Tube Fins
₹ 256
| Country of Origin : Made in India |
| Degree of protection (IP) : depends |
| Height : depends |
| Part Type : Exchanger Element |
Copper INDUSTRIAL AIR CONDITIONER DEHUMIDIFIER COIL
₹ 15,000
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
| Country of Origin : Made in India |
