Home » Air Conditioning Spares » Cooling Coil » Copper TEMPO TRAVELLER CONDENSER COIL, 50 Hz
Copper TEMPO TRAVELLER CONDENSER COIL, 50 Hz
₹ 9,000 Get Latest Price
| Tube Thickness | 0.3 MM |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Tube Diameter | 8 MM |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| Fin Material | Aluminium |
| Tube Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
GST No - 27BCAPR3668C1ZL | Member since 2025
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Looking for the latest Copper TEMPO TRAVELLER CONDENSER COIL, 50 Hz price in Nashik? MAHALAKSHMI TUBE AND PIPE INDUSTRIES. / MAHALAKSHMI ENGINEERING & METAL WORKS., one of Nashik's best Copper TEMPO
Similar Products To Copper TEMPO TRAVELLER CONDENSER COIL, 50 Hz
Industry Leader
Cooling Coil 10TR
₹
89,276.31
1,00,625
| Brand: Ahata |
| Capacity(TR) : 10TR (20"X1Fan) |
| Model : DJ40 |
| Temperature : 5 |
| Type : Electrical Type Defrost Heater & Drain Tap |
MS Linear Door Latching Solenoid
₹ 1,800
| Application : Industrial |
| Brand : Kalyan Engineers |
| Current Rating : 1-3 A |
| Force : 0.8N |
Pump Solenoid Coil, For Chemical Dosing, Voltage: 180 V
₹ 3,000
| Availability : In Stock |
| Material : Stainless Steel |
| Max Flow Rate : 50LPH |
| Number Of Pin : 1 |
Lucifer Solenoid Coil 19 W, 230 / 110 V AC
₹ 1,500
| Brand : LUCIFER |
| Recommended Order Quantity : 1 Number |
| Voltage Type : AC |
| Voltage : 230 / 110 V AC |
Modish Blaster Cooler
₹ 12,999
| Availability : In Stock |
| Country of Origin : Made in India |
| Motor Power (HP) : 0.75*HP |
| Motor Speed (RPM) : 950 RPM/550*W |
Copper Cooling Coil
₹ 1,100
| Availability : In Stock |
Gravin Earthing & Lightning Protection System Private Limited, Chennai, Tamil Nadu
Material Grade: SS316 316 Stainless Steel Strip, For Construction, 0.5 - 4 mm
₹ 350
| Brand : Technolloy Inc |
| Material Grade : SS316 |
| Material : Stainless Steel |
| Surface Finish : Polished |
Technical Specifications
| Brand | MAHALAKSHMI |
| Country of Origin | Made in India |
| Fin Material | Aluminium |
| Frequency | 50 Hz |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 440 V |
| Tube Diameter | 8 MM |
| Tube Material | Copper |
| Tube Thickness | 0.3 MM |
| Usage/Application | Air Conditioner |
| GST Number | 27BCAPR3668C1ZL |
| Year of Establishment | 2021 |
| Nature of Business | Manufacturing |
| Number of Employees | 1-50 |
| Turnover | 1 Cr |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
TIGRANIA ROAD, S NO 395 B, DWARKA, NASHIK, DWARKA CIRCLE AREA, NATIONAL HIGHWAY NO 3, NASHIK, Nashik, Maharashtra, 422001
Send your enquiry to supplier
Customer Reviews
Submit your Reviews
Best Selling Products from Mahalakshmi Tube and Pipe Industries. / Mahalakshmi Engineering & Metal Works.
Cooling Coil For Refrigerator
₹ 2,006
| aluminium : 300 per kg |
| Coating : Polished |
| copper : 800 per kg |
| Country of Origin : Made in India |
CE Copper Window Ac Panel Cooling Coil, Air Cooled
₹ 2,005
| Certification : CE |
| Coating : Color Coated |
| Coil Material : Aluminium |
| Cooler Type : Air Cooled |
Split Ac Panel Cooling Coils
₹ 1,801
| Brand : indian |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Material : Copper |
Air Handling Units Ahu
₹ 1,00,000
| Energy Saving : yes |
| Frame Structure : steel |
| Frequency : 60 hz |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Hydraulic Power Pack Unit Cooling Coil
₹ 15,000
| Country of Origin : Made in India |
| DESIGNED : AS PER USER |
| HEAT EXCHANGER : COIL OR FIN TYPE |
| MATERIAL SELECTION : COPPER, SS, ALUMINIUM, STEEL |
Split Ac Outdoor Condenser Coil Copper, 50 Hz
₹ 2,200
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Split Ac Outdoor Copper Condenser Coil, 60 Hz
₹ 3,005
| Brand : Mahalakshmi |
| Coating : Powder Coated |
| Country of Origin : Made in India |
| Fin Material : Aluminium |
Indoor Evaporator Coil
₹ 4,000
| Capacity : 2 TR |
| Casing Material : Galvanized Steel |
| Coating : Color Coated |
| Country of Origin : Made in India |
Aluminium Stainless Steel Steam Coils
₹ 12,006
| Country of Origin : Made in India |
| Heating Element : Steam |
| Material : Aluminium |
| Recommended Order Quantity : 1 Piece |
Radiator Tube Fins
₹ 256
| Country of Origin : Made in India |
| Degree of protection (IP) : depends |
| Height : depends |
| Part Type : Exchanger Element |
